Parodontitis
13/03/2015
10 razloga zbog kojih morate posjetiti Centar Oralne Higijene
14/03/2015

Krvarenje desni

Iz desni koji krvare često se razviju teži oblici parodontalne bolesti. Upala desni ili parodontalna bolest najraširenija je kronična bolest.

Što je upala desni ili parodontalna bolest?

Bakterije koje se nakupljaju uz rub desni svojim otrovima uzrokuju upalu i propadanje zubnog mesa. Najprije su upaljene samo desni (gingivitis), a potom je zahvaćen i ostali dio parodonta – cement korijena, periodontni  ligament i alveolarna kost (parodontitis).

Glavni uzrok upale i razgradnje parodonta su bakterije u mekanim zubnim naslagama (zubni plak) koje se lijepe na zube i desni. U jednom kubičnom milimetru tih naslaga je čak 100 milijuna različitih mikroorganizama. Što su zubne naslage starije i deblje, bakterije su opasnije za parodont. Zbog sastojaka sline, mekane zubne naslage mogu postati vapnenaste, što na zubima vidimo kao zubni kamenac. Na zubnom kamencu se mekane zubne naslage još brže nakupljaju. Najugroženija mjesta, gdje se mekane zubne naslage brzo sakupljaju su rub desni, odnosno sulkus između desni i zuba, međuzubni prostor, mjesta ispod mostova i oko zubnih implantata. Bakterije svojim štetnim djelovanjem uzrokuju upalu koja najprije zahvati desni, a kasnije i ostala tkiva uz zube. Boja desni se promijeni iz blijedo ružičaste u crvenu, desni nateknu i na dodir krvare.

Upala desni (gingive) – gingivitis

Jesu li vaše desni natekle? Imate li crvene desni? Krvare li kada perete zube? Ako je odgovor na jedno od tih pitanja potvrdan, tada su vam desni upaljene. Održavanjem pravilne higijene usne šupljine upalu možete ukloniti, dok neliječena upala desni može zahvatiti dublji dio parodonta i uzrokovati gubitak naoko zdravih zubi.

Upala desni – parodontalna bolest

Između zuba i desni pojavljuju se džepovi. Zubi mogu postati duži, osjetljivi ili se mogu početi micati. Upala desni uobičajeno napreduje bez bolova i na kraju možete izgubiti svoje zube. Također se javlja loš zadah iz usta. Parodontalna bolest znači razgradnju kosti i tkiva koje drži zub u čeljusti. Kada su te strukture zahvaćene, tkivo je nemoguće u potpunosti obnoviti. Pravilnim liječenjm bolest je moguće zaustaviti.

Utjecaj parodontalne bolesti na sistemsko zdravlje

Utjecaj parodontalne bolesti širi se mnogo dalje od usne šupljine. Loš zadah i gubitak zubi marginalni su u usporedbi s rizicima:

-srčani udar,

-moždani udar,

-prijevremeni porod i niža porođajna težina novorođenčeta,

-plućne bolesti

-karcinomi i tumori

-oslabljen imunološki sustav.

Ovim su rizicima bolesnici od uznapredovale upale desni izloženi puno više od osoba sa zdravim desnima.

Kristična mjesta za razvoj upale desni su:

-rubovi desni,

-međuzubni prostor,

-mjesta ispod mostova,

-oko zubnih implantata.

Faktori koji pogoršavaju stanje tkiva uz zube:

-pušenje,

-stres,

-šećerna bolest,

-hormonske promjene,

-nasljedna predispozicija.

Kako spriječiti nastanak i razvoj parodontalne bolesti

Sigurno je bolje spriječiti nego liječiti. Pravilnom higijenom usne šupljine možemo spriječiti parodontalnu bolest, odnosno barem zaustaviti njezino napredovanje. Uzročnike upale desni – bakterije koje se lijepe na površinu zubi i desni – moramo odstraniti. To činimo mehanički pomoću pomagala za čišćenje zubi. Redovitim preventivnim, odnosno kontrolnim pregledima kod stomatologa koji će nam odstraniti i zubni kamenac (čvrste zubne naslage), upotpuniti ćemo vlastita nastojanaja za dobro zdravlje usne šupljine.

 

Izvor: Curaprox

Comments are closed.