O oralnoj higijeni
Čistoća zuba je dokazano uvjet za njegovo zdravlje, kao i zdravlje svih struktura koje ga okružuju!
Što je oralna higijena?
Oralna higijena podrazumijeva sve radnje kojima se zubi, kao i cijela usna šupljina održavaju čistima i zdravima. Osnovno je oružje u borbi protiv nastanka karijesa, bolesti desni i svih ostalih bolesti usne šupljine.
Kako se provodi oralna higijena?
Najvažniju ulogu imaju osnovna sredstva: zubna četkica, konac i pasta za zube te pomoćna sredstva za održavanje oralne higijene kao što su: razne otopine za ispiranje, tuš za zube, interdentalne četkice i sl. Dodatno se provodi profesionalnim čišćenjem, što uključuje čišćenje zubnog kamenca, pjeskarenje, poliranje zubi i impregnaciju zubi.
Koliko često se provodi oralna higijena?
Pacijenti trebaju minimalno dva puta na dan, ujutro i navečer,pravilno očetkati zube i očistiti ih zubnim koncem ili nekim drugim pomagalom za čišćenje međuzubnih prostora. Profesionalno čišćenje najčešće je potrebno napraviti jednom do dva puta godišnje, a ovisno o individualnim potrebama u nekim slučajevima i češće.
Zašto je potrebno provoditi oralnu higijenu?
Pravilnim održavanjem oralne higijene sprječavamo nastanak karijesa i parodontalnih bolesti, što uključuje gingivitis (upala desni) te parodontitis (upala koja dovodi do razaranja dubljih struktura potpornog aparata zuba i posljedično do njegovog gubitka).
Tko je sve važan u provođenju oralne higijene?
U provođenju oralne higijene najvažniju ulogu ima sam pacijent. Zadaća svakog stomatologa, prije svega, jest kvalitetna edukacija pacijenta s ciljem da ga uputi na koji način i kojim sredstvima pravilno održavati higijenu. To podrazumijeva da pacijent usvoji pravilnu tehniku četkanja zubi i čišćenja međuzubnih prostora te da se upozna s pomoćnim sredstvima za održavanje higijene te da se ona prilagode pacijentovim individualnim potrebama,ovisno o samom stanju zuba, navikama, stilu života,dobi i sl.